Ostravští profesionální hasiči oslavili 70 let

image

image

image

image

Naše jednotka jela také v průvodu s TATRA T815-7image

Odhadem tři tisícovky malých i velkých zájemců o hasičskou práci a techniku, včetně oficiálních hostů a bývalých profesionálních hasičů a hasiček, přišlo od sobotního poledne 7.11.2015 do sobotního večera do velkého Trojhalí v centru Ostravy. Oslavili zde společně s dnešními profesionálními hasiči 70 let od vzniku prvního profesionálního hasičského sboru na území Ostravy.

Zájemce o hasiče pozvala originálně do velké haly na Nové Karolině kolona čtyř desítek krásných hasičských cisteren, speciální techniky i několika kusů historické techniky, která bez problémů projela – za použití modrých majáků – trasu od základny vítkovických podnikových hasičů ulicí 1. Máje, 28. Října a Těžařskou až na Novou Karolinu do Trojhalí. Vznikl tak i mezi obyvateli města bezpočet nových a nezapomenutelných fotografií i videí.

Do Trojhalí přišly slavit s hasiči jak politické celebrity (například krajský hejtman Miroslav Novák a jeho první náměstek Josef Babka, ostravský primátor Tomáš Macura), tak zástupci spřátelených složek integrovaného záchranného systému, Fakulty bezpečnostního inženýrství VŠB-TU Ostrava či státního podniku Povodí Odry a dalších spolupracujících organizací.

Na nejrůznější moderní hasičskou zásahovou techniku i atrakce pro malé i velké se těšilo hodně mladých rodin s dětmi, které čekaly ve frontách na zjednodušenou trať adrenalinového závodu „Nejtvrdší hasič přežije“, na soutěže a kvízy ve stanu prevence či u světelné tabule na vyzkoušení postřehu. Další děti se ochotně nechaly fotit na moderní hasičské čtyřkolce či obojživelníku. A venku na výškové technice. Odhadem absolvovalo každou ze jmenovaných atrakcí nejméně kolem sedmi až devíti stovek viditelně spokojených dětí.

Dospělí se zajímali už o oficiální zahájení krátce po sobotním poledni, kde nechyběla z různých úst politiků i hasičů slova díků na adresu profesionálních hasičů jak těch bývalých, tak i dnešních. Např. generální ředitel HZS ČR, brigádní generál Ing. Drahoslav Ryba připnul na prapor HZS Moravskoslezského kraje velkou děkovnou stuhu. Představitelé nejrůznějších složek IZS v Ostravě, samosprávy a několika dalších organizací a institucí obdrželi od vedení HZS MSK celkem 22 plaket k 70. Výročí vzniku profesionálního hasičského sboru v Ostravě.

Například pro ostravského primátora Tomáše Macuru je tísňová linka 150 číslem, které si pamatuje už od útlého dětství, kam mohou lidé kdykoli zavolat v případě ohrožení života či zdraví, ale i při jiných potížích, třeba sundání kočky ze stromu či při ohrožení divokými včelami. Hasičům v Ostravě popřál z pódia mnoho dalších úspěchů.

Generální ředitel HZS ČR, brigádní generál Drahoslav Ryba ocenil ojedinělou spolupráci profesionálních hasičů v Moravskoslezském kraji i Ostravě se samosprávou, také zdejší existenci dvou mezinárodně certifikovaných týmů pro záchranu při zemětřeseních a na vodě (USAR a WASAR) i výborného týmu požárních sportovců v Ostravě, který tvoří základ české hasičské reprezentace.

Diváci měli vedle mnoha statických ukázek na programu dvě vystoupení hasičské drobotiny – Lvíčat z Klimkovic, také třikrát dynamickou ukázku vyproštění zraněného člověka z havarovaného auta či třikrát různé slaňování lezecké skupiny HZS MSK z Ostravy-Poruby z vysokého stropu haly pro zraněného člověka. Příjemnou atmosféru doplnila a nakonec i zakončila tři vystoupení zdejšího oblíbeného Rock & Roll Bandu Marcela Woodmana. Celým šestihodinovým pestrým programem provázel zasvěceně Vladimír Polák, herec Národního divadla moravskoslezského v Ostravě.

Pro malé i velké otevřeli v neděli 8.11.2015 od 9 do 14 hodin profesionální hasiči v Ostravě z HZS Moravskoslezského kraje brány všech svých zdejších šesti stanic (tedy HZS MSK) a také Hasičského muzea města Ostravy, kam byl výjimečně vstup zdarma. Počet zájemců na všech sedmi místech příjemně překvapil – vyšplhal se ke 13 stovkám osob.

Nejvíce návštěvníků přišlo na prohlídku moderní hasičské techniky i zázemí na centrální hasičskou stanici v Ostravě-Zábřehu – téměř pět stovek. Hasičskou stanici v Ostravě-Porubě si prohlédly tři stovky zájemců, stanici na Fifejdách přes dvě stovky. Bezplatný vstup do přívozského Hasičského muzea města Ostravy využilo 140 malých i velkých zájemců.

Mnoho z návštěvníků přitom navštívilo již včerejší (sobotní 7.11.) hlavní hřeb víkendových oslav 70 let vzniku profesionálního hasičského sboru v Ostravě – šestihodinový komponovaný program v Trojhalí na Nové Karolině v centru Ostravy s ukázkami moderní techniky i činnosti profesionálních hasičů. Asi se chtěli potěšit i v neděli další moderní technikou a mladými šikovnými hasiči jako sympatickými průvodci.

Na dvoře a v garáži centrální hasičské stanice (kde sídlí i ředitelství HZS MSK a ZZS MSK) v Ostravě-Zábřehu si mohli lidé prohlédnout jak výjezdové cisterny (CAS MB Econic, CAS Tatra), tak kontejnerový automobil s technickým kontejnerem, plným hydraulického nářadí a nosníků, také nejmodernější výškovou techniku, mj. zbrusu nový automobilový žebřík s dosahem 53 metrů (tj. zhruba 11. patro bytového domu). Prohlédli si i zázemí, kde hasiči na 24hodinové směně cvičí s technikou, připravují se na zásahu, jen občas jedí a odpočívají, a o to více posilují…

por. Mgr. Petr Kůdela
tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezského kraje

Převzato z hasici.tv

Fotografie zde…

Další fotky zde…

A další zde…

Hasičské porsche zde…

Ještě další fotky zde…

Další video…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *