Nebezpečí říčních jezů

Veškeré informace byly převzaty ze stránek http://www.hasicivratimov.cz , www.nebezpcnejezy.cz

Článek: http://www.nebezpecnejezy.cz/jez-Reka-Ostravice-ricni-km-119-Povodi-Odry.aspx?ID=6

Řeka Ostravice, říční km 11,9, Povodí Odry

Název jezu:

Vratimovský jez (alt. jez v Hrabové)

Poloha jezu:

49°46’17.534″N, 18°17’46.598″E

Nejbližší město:

Vratimov, Ostrava – Hrabová

Popis jezu:

parabolický

Dvojitý parabolický jez bez propusti. První stupeň šířky 70m je 30 m pod mostem, další stupeň šířky 50 m o 50 m níže. Nebezpečný i za poměrně nízkého stavu. U pravého břehu na prvním stupni objekt MVE a vyústění náhonu.

 

Přenášení jezu:

První stupeň 30 m pod mostem, další o 50 m níže. Přistání nad mostem a delší přenášení možné po obou stranách (cca 120 m). Za nízkého stavu je možné poté loď u levého břehu pod mostem z jezu spustit a ušetřit si přenášení přes silnici, za vyššího stavu je toto řešení vyloučeno kvůli silnému vývaru a nebezpečí uklouznutí na navigaci.

Největší rizika jezu:

Objekt MVE u pravého břehu brání přístupu až k samotnému jezu a komplikuje tak možnost záchrany. Navíc by od MVE bylo zachraňovaného možné sice dovléci ke břehu, ale prakticky vyloučeno vytáhnout jej několik metrů kolmo vzůru. Házečku je rovněž problém házet zpod vyústění náhonu, kde nejkratší vzdálenost k jezu těsně kolem pravého břebu je skoro 30 m.
Z levého břehu snazší přístup až k vodě, ale kvůli nemožnosti jištění hrozí stržení zachraňujícího. Do budoucna by bylo možné zapustit do navigace jisticí kruhy. Na jezu hned krátce po rekonstrukci došlo v r.2010 k utonutí, což jednoznačně potvrdilo jeho nebezpečnost a problematičnost záchrany za stávajících podmínek.

Přístup k jezu od silnice:

Silnice z Ostravy-Hrabové do Vratimova vede po mostu 30 m nad jezem, na obou březích je možnost zaparkování. Na pravém břehu je 100 m vzdálená benzínová pumpa.

Doporučení pro zvýšení bezpečnosti:

U objektu MVE bylo možno umístit informační tabuli s kontakty na hasiče a případně nějaké záchranné prostředky (kruh, hák, lano), do navigace na obou březích zapustit kruhy pro jištění zachraňujícího. Ty by měly umožnit (kvůli velké šířce jezu a nemožnosti zachraňovanému hodit ze břehu dostatečně dlouhé lano) bezpečné přiblížení upoutaného člunu do středu proudnice. Určité (ale problematické) možnosti technického řešení záchrany zde nabízí i most nad jezem (např vlečení upoutaného člunu záchranářů, jištěného zpod jezu, proti vývařišti směrem k zachraňovanému).

V případě nouze:
SOS volání 112                                                                                   Hasiči (SDH Hrabová) 150
Pohotovostní telefon SDH Vratimov 603 759 150.
Hasičská zbrojnice Vratimov 596 732 125.

Z doporučení realizováno:

Mapa:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *