Jak se zachovat v případě požáru

Jestliže vznikne požár a není na blízku žádný dospělý člověk, vždy okamžitě!!! z bezpečného místa zavolejte hasiče na linku 150 nebo 112. Pokud je v blízkosti dospělý člověk, okamžitě mu to také řekněte.

Pokud nejste dospělí, nikdy se nepokoušejte požár uhasit sami, i kdyby se vám zdál malý, je to moc nebezpečné!

Také se nesmíte před požárem schovávat do skříně, koupelny, pod postel – až by přijela pomoc, záchranáři nebo dospělí by vás pak nemohli najít.

Pokud je místnost zakouřená, klekněte si na zem, tam není tolik kouře, a rychle po čtyřech místnost opusťte. Pokud nejde z místnosti odejít dveřmi, přelezte k oknu a upozorněte na sebe voláním, vyvěšením něčeho z okna (polštář, svetr, prostěradlo)

Jestliže se dusíte kouřem, dejte si mokrý nebo alespoň suchý hadr přes pusu a snažte se dostat ze zakouřeného prostoru. V žádném případě se ale nesnažte proběhnout ohněm!!!

Pokud jste v místnosti, ve které nehoří, ale nemůžete z ní vyjít, protože byste museli projít kolem požáru nebo jít přes silně zakouřený prostor, zavřete co nejrychleji dveře, utěsněte je hadrem, dekou, nebo čímkoliv, co budete mít po ruce a z okna místnosti volejte HOŘÍ!!! Nebo se snažte na sebe jinak upozornit!

4 komentáře u „Jak se zachovat v případě požáru“

  1. Ted jsme byli svedky pozaru v panelovem dome o sedmi patrech.😖….snad se nikomunic nestalo, ale bylo to opravdu velky!..horelo v patem patre a tak me popadla panika, co delat, kam utikat a s detma, se psem…, kdyz pod vama hori!!!?? Na strechu? Prosim poradte!
    Dekuji Zikmundova Neratovice

    1. Pokud jste v místnosti (patře), ve které nehoří, ale nemůžete z ní vyjít, protože byste museli projít kolem požáru nebo jít přes silně zakouřený prostor, zavřete co nejrychleji dveře, utěsněte je hadrem, dekou, nebo čímkoliv, co budete mít po ruce. Z okna místnosti vyvěste například prostěradlo a volejte HOŘÍ!!! Nebo se snažte na sebe jinak upozornit!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *