Výprava do Hasičského muzea v Přívozu

Kam jinam by se měli zajet hasiči podívat, než do Hasičského muzea v ostravské čtvrti Přívoz? Muzeum, které ukazuje vše, co se týká historie i současnosti hasičů, sídlí v domě, kde už na začátku dvacátého století hlídali přívozská stavení němečtí hasiči. První únorový den se sem vydala dvacítka hrabovských dobrovolných hasičů.

Výprava se prošla ulicemi části Ostravy, kterou vytvořil vídeňský architekt Camillo Sitte, o kterém jsme si chvíli vyprávěli. Pak už nás čekala prohlídka muzea se spoustou exponátů s hasičskou tématikou. Muzeum je nápaditě rozčleněno na různé tematické části. V první jsou drobné symboly různých hasičských sborů. Právě tuto část sbírek jsme obohatili darem v podobě nášivky – domovenky SDH Ostrava-Hrabová.

V další části najde návštěvník uniformy, přilby, trubky, sekyry a všelicos dalšího… V jedné z vitrín jsme například objevili pro nás z Hrabové skutečnou raritu – pozvánku na hasičský ples z roku 1928. Konal se kde jinde, než v hospodě U Lípy.

Asi nejvíce času jsme strávili u slavnostních praporů, což je novinka, která přibyla v muzeu teprve nedávno. Účastníci zájezdu si mohli vyzkoušet i skluz, kterým se záchranáři dostávají do garáží, aby mohli rychle vyrazit k požárům. Představu o tom, jak to vypadá při vyprošťování zraněných si lze udělat z ukázky osobního auta, které hasiči rozstříhali a otevřeli jako konzervu se sardinkami…

Hasiči z Hrabové si prohlédli stará hasičská auta, dnes skvěle renovovaná. Vyzkoušeli si ruční stříkačku, vlezli do terénního Nissanu, který je také součástí expozice… Byla to taková malá, ale milá, akce na sobotní dopoledne. Rozhodně lepší, než sedět doma, no ne?

Text a foto: Petr Žižka

Fotky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *