Požár FCC Vratimov

Výjezd: 6.

Datum: 27.4.-28.4.2018

Ohlášení jednotce: 17:39

Událost: POŽÁR, ODPAD, OSTATNÍ

Místo: Vratimov, Frýdecká

Zasahující: JSDH Vratimov, HZS Jih, JSDH Radvanice, HZS Zábřeh, HZS Fifejdy, JSDH Hrabová, JSDH Šenov, JSDH Kunčičky, JSDH Bartovice, JSDH Heřmanice, JSDH Petřkovice, JSDH Stará Běla, JSDH Svinov, JSDH Dolní Lhota, JSDH Krásné Pole, JSDH Martinov, JSDH Antošovice, HZS Přívoz, HZS Olomouc, MP, PČR, ZÚ Hlučín

Vozidlo: CAS 30 T815/7

Velitel: Martin Doležálek

Strojník: Petr Doležálek

Hasiči: Jiří Jozek a Ondřej Brát

Vozidlo: DA 15 MB

Velitel: David Krátký

Strojník: Martin Šír

Hasiči: Jan Chlupatý, Jiří Kroček, Štěpán Troup, Tomáš Brát, Pavel Doležálek

Informace: Naše jednotka prováděla hašení, dálkovou dopravu vody, zajišťovala odběr vody na dvou místech a řídila dopravu. Po 14hodinách se vrátila zpět na základnu.

 

Celkem 17 jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů z Ostravy a okolí se vystřídalo od pátečního do sobotního podvečera 28.4.2018 u požáru tříděného odpadu – papíru, lepenky, plastů a dalších materiálů – v areálu firmy FCC ČR ve Vratimově (okres Ostrava-město).

V sobotu ráno hasiči dostali oheň konečně pod kontrolu, ale i dál pokračovali v mnohahodinovém postupném rozhrabávání ohromných hromad promíchaného odpadu, pokrytých pěnou (která bránila dalšímu rozhořívání i úniku škodlivin do ovzduší) pomocí dvou kolových nakladačů a prolévali je vodou a pěnou. Ve vysilující práci pokračovaly v sobotu přes den hlavně čtyři jednotky dobrovolných hasičů – Vratimov, Martinov, Krásné Pole a Antošovice.

Tato trpělivá, ale i na pohled velmi špinavá práce jim skončila v sobotu v 17 hodin, kdy se jim tuny (kdysi) tříděného odpadu podařilo uhasit. Po dohodě s majiteli areálu zde bude minimálně do nedělního rána hlídat za úplatu jednotka dobrovolných hasičů z Vratimova.

Separovaný odpad byl lisovaný do kubíkových balíků (asi 1x1x1metr). Byly podle druhu uskladněny v řadách těsně vedle sebe na venkovní ploše areálu do výšky 4 metrů, hořely na ploše asi 100×40 metrů. Na další část balíků se oheň nerozšířil – hasičům se je podařilo prolít vodou a zaměstnanci areálu je vozíky převáželi ještě v pátek večer na bezpečné místo.

Požár se obešel bez zranění. Předběžná škoda je odhadována nejméně na půl milionu korun. Příčina vzniku požáru je v šetření.

Od pátečního podvečera do sobotního rána zde zasahovalo až 14 jednotek hasičů –  tři ostravské jednotky Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) – Jih, Zábřeh, Fifejdy, společně s nimi jedenáct jednotek dobrovolných hasičů – Vratimov, Petřkovice, Heřmanice, Šenov, Hrabová, Radvanice, Bartovice, Kunčičky, Svinov, Dolní Lhota a Stará Bělá, to je celkem stovka hasičů a 26 vozidel, včetně mobilního operačního střediska HZS MSK.

V noci z pátku na sobotu byly do areálu přivezeny dva kolové nakladače ze Záchranného útvaru HZS ČR v Hlučíně, které zbytky hořících balíků postupně vyvážely na volnou plochu a hasiči je dohašovali až do sobotního podvečera vodou, nebo pěnou. Předtím (v pátek večer) hasičům pomáhal firemní nakladač.

por. Mgr. Petr Kůdela
tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezské­ho kraje
Fotografie zde…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *