Hasiči na Jablunkovsku

Poslední červnovou sobotu se vydala výprava hasičů z Hrabové na poznání nejvýchodnější části země. Ještě jednou se k této výpravě vracíme, a to především obrazem.
Prvním místem, které jsme prozkoumali, bylo opevnění zvané Šance, které se rozkládá nad Mosty u Jablunkova a už čtyři stovky let střeží vstup do země z východu. Místo zdobí zbrusu nové návštěvnické centrum, kde se dá o historii této oblasti dozvědět zajímavou formou – od videa, přes 3D animaci až třeba po zkoušku ostřelování pevnosti z děl. (Samozřejmě pididěl na pružinku). Návštěvnickým centrem, které se otevírá až za pár týdnů, nás už teď provedl Petr Kolčárek, znalec Těšínského Slezska a jeden z členů týmu Gorolského turistického informačního centra (GOTIC).
Sídlo GOTIC je v Mostech u Jablunkova, kam jsme se vypravili poté. Mimo jiné jsme navázali „družbu“ s místními hasiči, kteří zrovna uklízeli bahno po průtrži mračen.
A když už jsme se vydali poznávat krásy východu České republiky, nemohli jsme minout i Trojmezí, tedy místo, kde se schází hranice České republiky, Polska a Slovenska. Místo má svou atmosféru a energii. Každý ze tří států zde má svůj kamenný monolit a posezení. Škoda jen, že dřevěný most, který vede na Slovensko a který „uhnil“ před čtyřmi lety, stále nikdo nepostavil. Asi se čeká na dotace z EU…
Výlet jsme zakončili v Jablunkově. Městečko, které se kdysi nazývalo „malá Vídeň“, protože tam bylo mnoho kaváren, restaurací a hlavně života, má i dnes svou energii, i když Vídeň už rozhodně nepřipomíná. Přesto socha Panny Marie z roku 1655 stojící na kašně (ta je z roku 1798) je unikátním dílem barokního sochařství a rozhodně lze všem, kdo Jablunkovem jen projíždějí, doporučit zde zastavit a minimálně náměstím se pokochat. A zmrzlina z nenápadného okýnka byla srovnatelná s tou, kterou si člověk dá ve zmíněné Vídni, ovšem za cenu, za niž by ve Vídni nedostal asi ani prázdný kornout.
Třeba je náměstí, nedaleký kostel a jedinečné muzeu Bible v bývalém klášteře, základem toho, že se Jablunkov stane cílem turistických výletů, kavárny budou zase vznikat a „malá Vídeň“ opět dojde ke cti tomuto dávnému pojmenování Jablunkova. A protože jsme domluvili návštěvu hasičárny v Mostech u Jablunkova, s velkou pravděpodobností to nebude poslední výprava na východ země…

Foto a text: Petr Žižka

Fotky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *