Filipojakubská noc letos poprvé proběhla i v Hrabové. Pálení čarodějnic u nás nemá žádnou větší tradici a tak jsme se rozhodli s tím něco udělat. Společně s Komisí pro děti a mládež RMOb jsme tradici obnovili. Přestože počasí nepřálo, dorazilo několik čarodějnic, čarodějů, nadšenců a vatra s čarodějnicí shořela.
Poslední dubnová noc je spojována s upalováním čarodějnic. Po celé republice se rozhoří tisíce ohňů a vater, u kterých se lidé sejdou především kvůli světským radovánkám, jako je opékání vuřtů a zábavě. Málokdo už si ale tuto noc spojí s magickými rituály, na něž věřili naši předci, kteří jim přisuzovali obrovskou moc.
V dávných dobách lidé věřili, že o filipojakubské noci vládly zlé síly a čarodějnice se slétaly na sabaty. Proto se na kopcích pálily ohně, které fungovaly jako ochrana vesnic před čarodějnicemi.
Pro jistotu u sebe lidé ještě nosili květ kapradí, svěcenou křídu, hostii a další křesťanské předměty chránící před zlem. Na vesnicích navíc bylo nutné ochránit i úrodu a dobytek.
Kdyby tuto noc nebyly v chlévě zelené větévky či nebyl obsypán dokola pískem, čarodějnice by vše očarovaly, což by způsobilo poškození úrody i dobytka.
Tradice ohňů se jako jedna z mála dochovala dodnes. Muži v tento den stavějí velké vatry. Dívky ze starých hadrů dělají čarodějnice připevněné ke koštěti a společně je zdobí dlouhým věncem z pampelišek. Večer se zapálí vatra i s čarodějnicí.
Fotky na rajčeti