Převzato od Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje www.hzsmsk.cz
Topná sezóna je zde a občané mají znovu starost o to, jak si své domovy dostatečně vyhřát. Hasičům v Moravskoslezském kraji ale opět přibývá starosti s likvidací požárů sazí a dehtových usazenin ve špatně udržovaných komínech. V loňském roce vyjížděli jednotky HZS MSK k celkem 102 případům požárů od komínového tělesa, v období od 1.1. do 1.10. 2009 se jednalo už o 97 výjezdů.
Hlavní příčinou takových požárů bývá zejména zanedbaná údržba komínového tělesa. Pravidelné čistění komínů a vybírání sazí z komínových sběračů by mělo být samozřejmostí, stejně jako kontrola technického stavu komína odborníky kominíky. Ti by měli provést revizi komínu i v případě, že se chystáte ke komínu připojit jakýkoliv spotřebič nebo měníte druh paliva. Spousta lidí také zapomíná na čištění komínů od plynových kotlů. Takový komín může být ucpán např. ptačím hnízdem, zplodiny hoření pak nemohou odcházet přirozenou cestou ven a hrozí udušení obyvatel zplodinami.
Odpovědnost za stav komínu a kouřovodu (jako součást domu nebo objektu) má jejich provozovatel. Čištění komínů je potřeba provádět v pravidelných intervalech a tato povinnost je dána i českou právní úpravou.
Lhůty pro čištění komínů:
Komíny se spotřebiči na tuhá a kapalná paliva:
- o výkonu do 50 kW……………6 x ročně
- o výkonu nad 50 kW…………..4 x ročně
Komíny se spotřebiči na plynná paliva:
- o výkonu do 50 kW a jsou-li opatřeny komínovou vložkou…………2 x ročně
- o výkonu do 50 kW a nejsou-li opatřeny komínovou vložkou………6 x ročně
- o výkonu nad 50 kW………….4 x ročně
Komíny v rekreačních domcích a chatkách pokud nejsou užívány celoročně:
- o výkonu do 50 kW………….. 1 x ročně (nejlépe před zahájením topného období)
Nezapomeňte, že instalovat a užívat lze pouze schválené typy tepelných spotřebičů. U všech spotřebičů je nutné dodržovat návod výrobce, nebo pokud původní návod není k dispozici, pak návod technicky a funkčně srovnatelného druhu a typu spotřebiče.
V případě hrozícího nebezpeční se snažte jednat v klidu, s rozvahou a bez paniky. Případný požár co nejdříve oznamte hasičskému záchrannému sboru na tísňovou linku 150 nebo 112. Požár sazí v komíně nikdy nehaste vodou, komín by mohl popraskat, nebo by dokonce mohlo dojít k výbuchu. Do příjezdu hasičů se můžete pokusit zkrotit plameny pomocí vhazování suchého písku vymetacími dvířky nebo ze střechy do komína.
1 komentář u „Topná sezóna“